Use some simple math problems! As long as it is wordy some intelligent thought must be applied.
Eg.
Originally Posted by Icy
|
Mary bought three dozen eggs, normally priced at two dollars per dozen, at a fifteen percent discount. How much did she pay?
|
Originally Posted by Icy
|
If Jack has a red and a blue pebble, Jane has two yellow pebbles, John has a blue pebble, and Jocelyn has three green pebbles. How many more pebbles than the boys do the girls have?
|
Originally Posted by Icy
|
What is the remainder when the number of English alphabets is divided by four?
|
Originally Posted by Icy
|
What is the area/volume of a square/cube of length _____?
|
Originally Posted by Icy
|
If a billion kilograms of spaghetti is consumed worldwide each year, and a five hundred gram packet contains six hundred sticks each of length thirty centimeters, what distance will the spaghetti cover if joined end-to-end? [Answer in kilometers]
|
Originally Posted by Icy
|
There are sixty-six legs in a farm of ducks and cattle that houses a total of twenty-two animals. How many ducks are there?
|
Note: some problems require satisfactory grasp of primary school mathematics.